Na vznik vrások má vplyv viacero okolností ( napr. vek, zdravotný stav, slnečné žiarenie, fajčenie a mimika ), ktoré zapríčiňujú, že kolagén, elastín, kyselina hyalurónová a ďalšie substancie zabezpečujúce pružnosť kože a jej hydratáciu sa časom vytrácajú. Rýchlosť procesu starnutia je u každého individuálna. Ani samotná kozmetika a zdravý životný štýl, nie sú postačujúce v boji s týmto nežiadúcim faktorom.
V zásade rozoznávame tri typy vrások:
- dynamické
- statické
- staticko-dynamické
Dynamické vrásky sú vrásky kde po uvoľnení svalového tonusu dôjde k jej vyhladeniu. Sú spôsobené ťahom mimického svalstva tváre upínajúceho sa do kože. Sú často predchodcami statických a statickodynamických vrások. Na ich riešenie je vhodná aplikácia botulotoxinu typu A. Vhodný príklad sú vrásky okolo očí, alebo na čele.
Statické vrásky sú vrásky, ktoré vznikajú permanentným ťahom mimického svalstva, môžu sa vyvinúť aj s dynamických vrások – vráska hnevu nad koreňom nosa. Typickým príkladom statickej vrásky je vráska nosovoústna. Tieto vrásky sa vekom prehlbujú. Na ich odstránenie alebo zmenšenie sú vhodné injektovatelné implantáty niekedy aj v kombinácii s botulotoxinom typu A.
Staticko – dynamické vrásky vznikajú ako dôsledok zvýšenej mimiky a tonusu mimického svalstva ako aj dlhším časovým faktorom ich pôsobenia. Typická staticko – dynamická vráska je vráska nad koreňom nosa u starších osôb. Tu je vhodná kombinácia injektovateľného implantátu a aplikácia botlotoxinu typu A do svalu.
Možnosti vyhladzovania vrások
Na vyhladenie vrások v rámci korektívnej dermatológie a plastickej chirurgia máme viacero možností v závislosti od veľkosti, rozsahu a počtu vrások. Tieto možnosti sa pohybujú od minimálne invazívnych zákrokov až po väčšie plasticko – chirurgické zákroky.
Jednou z možností vyhladzovania vrások je aplikácia výplňového materiálu (injektovateľný implantát). V zásade poznáme dva typy materiálov – vstrebateľné, nevstrebateľné
V súčasnosti sú uprednostňované vstrebateľné materiály, pretože ani po dlhšom čase nevzniká na ne reakcia organizmu ako na cudzorodý materiál tvorbou zápalových ložísk tzv. granulómov, ktoré je potrebné veľmi často chirurgicky odstrániť.
Vstrebateľné implantáty sú vyrobené na báze kyseliny hyalurónovej, hyaluronic acid,( HA), ktorá sa nachádza ako prirodzená látka v ľudskom organizme. HA určené na aplikáciu do kože ako výplňové materiály sú neživočíšneho pôvodu, pričom tej istej štruktúry ako v organizme, ktorý ju preto veľmi dobre toleruje. Každá z firiem zaoberjúcich sa výrobou HA má svoju vlastnú technológiu výroby, avšak princípom zostáva niekoľko násobné kríženie HA – cross-link, čo zabezpečuje je podstatne dlhšiu stabilitu a ochranu pred degenratívnymi procesmi v organizme ako pi neskrížených formách.
Výhodami výplňového materiálu na báze HA sú:
- Vyplnenie vrásky
- Vyhladenie vrásky a okolia, úprava kontúr tváre a lifting kože
- Hydratácia kože. HA je jedným z najväčších absorbentov vody, tým dochádza k omladzujúcemu efektu kože.
Preparáty obsahujúce HA aplikujeme klientke/ovi za účelom:
- Vyplnenia a vyhladenia vrásky
- Zväčšenie objemu pier a úprava ich kontúr
- Modelácia kontúr tváre
- Omladenie kože aplikáciou do kože (mezoterapia)
Pred aplikáciou HA je potrebné:
- umyť si tvár mydlom
- nelíčiť sa
- odlíčenie
- aspoň 7 dní pred aplikáciou vysadiť lieky obsahujúce kyselinu acetylosalicylovú Acypyrin, Aspirin, Anopyrin
Okrem preparátov vyrobených na báze kyseliny hyalurónovej sú dostupné aj preparáty, ktoré môžeme nazvať ako semiresorbovateľné vyrobené na báze polyethylenglykolu. Tieto preparáty už majú v sebe naviazanú vodu a ich objem sa po aplikácii nemení. Majú však dlhší čas odbúravania ako HA.
Priebeh aplikácie
Aplikácia sa robí v miestnom znecitlivení, aplikáciou krémov obsahujúcich lokálne anestetikum ( ústno – nosové vrásky) ( EMLA) , alebo vo zvodnej anestéze ( horná a dolná pera ). Miesto aplikácie je sterilne očistené a výplňový materiál pod kontrolou zraku lekára je aplikovaný v potrebnom množstve aby vyplnil vrásku. Postupuje sa od hora nadol alebo od stredu na strany, pričom množstvo vpichov závisí od rozsahu vrásky. Po aplikácii je miesto aplikácie chladené niekoľko minút, aby sa redukoval opuch v mieste aplikácie. Po aplikácii môže miesto aplikácie mierne opuchnúť a byť začervenané. Tieto sprievodné javy vymiznú za 24 – 48 hodín.
Po aplikácii
je možné miesto aplikácie ešte chladiť doma s tým, že použijeme ľad, alebo niečo zmrazené. Nikdy to však nekladieme priamo na pokožku, ale použijeme čistú vreckovku alebo gázu. Po ústupe opuchu a nasatí výplňového materiálu vodou do 14 dní, kliet/ka prichádza na kontrolu o 2 -3 týždne, kedy je už proces hydratácie ukončený. Vtedy v prípade potreby môže byť klientke ešte doaplikovaný implamtát v prípade potreby, pretože pri prvej aplikácii vzhľadom na opuch, v niektrorých prípadoch nie je možné urobiť presnú korekciu. Klientka by sa mala po aplikácii aspoň 7 dní vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu, aj soláriu, pobytu v saune a kryokomore.
Dĺžka trvania výplňového materiálu
Účinok trvania výplňového materiálu trvá od 6 – 12 mesiacov, niekedy aj viac. Závisí to od viacerých faktorov:
- Kvalita výrobku. Na trhu je dnes nespočetné množstvo výplňových materiálov od menej kvalitných až po vysoko kvalitné. Lekár, ktorý by mal u Vás aplikovať injektovateľný implantát, by Vám mal vysvetliť a ponúknuť z viacerých preparátov dostupných na trhu. Taktiež by Vás mal oboznámiť o cene výrobku. Pretože cena sa pohybuje od niekoľko desiatok až sto eur až takmer po 400 eur za l – 2 ml. Je však možné ponúknuť aj kvalitné implantáty za prijateľnú cenu. Preto je dôležitá konzultácia
- Miesto aplikácie. Dlhšiu trvanlivosť majú preparáty aplikované do oblasti ústnonosných rýh, oproti aplikácii do pier. Je to dané najmä zvýšenou pohyblivosťou pier, kde dochádza k rýchlejšiemu odbúravaniu materiálu.
- Mimika. U klientov/tiek ktorý majú bohatú mimiku, fajčia, žujú žuvačku sa materiál odbúrava skôr ako u ostatných.
- Individuálnosť. Každý klient/tka je individuálny a nie u každého platia priemerné doby uvádzané vyššie. Máme klientov/tky, u ktorých vydržali preparáty viac ako 12 mesiacov
- Výhoda injektovateľných implantátov. Výhodou týchto výplní je možnosť ich dopichovať v priebehu času, keď začne dochádzať k ich odbúravaniu. Vtedy je potrebné na dokorigovanie kozmetickej vady menšie množstvo preparátu obsahujúceho HA, a tým následné dopichovanie je lacnejšie ako prvotná aplikácia.
Súčasnosti sú na trhu dostupné aj tzv. semiresorbovateľné výplňové materiály na báze polyethylénglykolu, u ktorých výrobca garantuje 18 mesiacov stabilný efekt. Od 18. mesiaca sa začína materiál resorbovať a k úplnej resorpcii dochádza do 36 mesiacov.
Cena za aplikáciu výplňového materiálu sa skladá z ceny preparátu a ceny práce. Aby mal klient jasno čo ho bude stáť takýto zákrok je potrebná konzultácia s lekárom.
Tento stav je popísaný za štandardných podmienok. Proces hojenia a rekonvalescencie je individuálny a môže sa v niektorých prípadoch vymykať z hore popísanému procesu. Výsledok záleží nielen od techniky a zručnosti lekára, ale veľkú úlohu hrá individuálna schopnosť hojenia pacienta a jeho prístup a zodpovednosť k poaplikačnej starostlivosti pri dodržiavaní doporučeného postupu.
Plastický chirurg Vás oboznámi pred operáciou s možnými aplikačnými postupmi ako aj rizikami a prípadnými komplikáciami spojenými s komplikáciami per a poaplikačne. |
|